Account Log In: Username (create one): Password (forgot?):

2017 MJT Alberta Series presented by Red Deer College Athletics at River Bend Golf Course

June 10-11, 2017
Red Deer, AB

McDowell fires seven under on MJT Alberta Series presented by Red Deer College Athletics; shortlisted for ITC Team West

Red Deer, AB (June 12, 2017) – Golf Canada Development Team member, Chandler McDowell, fired a seven-under par 71-66 at the MJT Alberta Series presented by Red Deer College Athletics in Red Deer, Alberta, June 10 and 11, to claim Low Overall together with the MJT Junior Boys 17-18 title and a shortlisted spot on MJT’s Team West to the International Team Challenge (ITC) presented by Freedom 55 Financial at Royal Niagara Golf Club in Niagara Falls, ON, September 22nd to 24th.

Players were competing in seven age divisions on Canada’s number one played Junior Golf Tour at River Bend Golf and Recreation, where Red Deer College Athletics was represented by Head Golf Coach Scott Bergdahl and Assistant Coach Jeff Willmer, on hand to meet the players and recruit for future teams. The weather was terrible on day one with rain and wind, improving on day two to overcast but warm, and the course was in great shape, considering the amount of rainfall lately.

Read more

Photo Gallery

Top Finishers

Scoring sponsored by: Lydale Disaster Clean-up and Construction Services

Place Name City Sex Age Scores Total Status
U15 Girls
Riverbend GC: Par 72, Ydg 5502, Slope/Rating 125/71.0
1 Ella Gifford Beaumont, AB F 14 88, 84 172
2 Alanna Makarchuk Taber, AB F 14 97, 98 195
15-18 Girls
Riverbend GC: Par 72, Ydg 5951, Slope/Rating 134/73.5
1 Victoria Tse Calgary, AB F 16 91, 79 170
2 Alyshia Suleman Sherwood Park, AB F 17 89, 89 178
3 Brooke Cuming Calgary, AB F 15 110, 103 213
Peewee Boys
Riverbend GC: Par 72, Ydg 5502, Slope/Rating 116/68.0
1 Ethan Wilson St Albert, AB M 12 75, 76 151
2 Bradin Stahl Priddis, AB M 12 77, 79 156
3 Peyton Stahl Priddis, AB M 10 90, 83 173
3 Tate Bruggeman Edmonton, AB M 10 83, 90 173
Bantam Boys
Riverbend GC: Par 72, Ydg 5951, Slope/Rating 120/69.0
1 Thomas Sluka Canmore, AB M 13 75, 70 145
2 Luke Quanson Edmonton, AB M 13 74, 79 153
3 Logan Graf Sylvan Lake, AB M 13 81, 74 155
3 Tommy McKenzie Calgary, AB M 14 78, 77 155
Juvenile Boys
Riverbend GC: Par 72, Ydg 6410, Slope/Rating 128/71.0
1 Samuel Hamelin Stettler, AB M 16 74, 72 146
2 Colby Friedrich Battleford, SK M 15 73, 79 152
3 Tyler Watt Innisfail, AB M 15 82, 72 154
3 Nicholas Mah Edmonton, AB M 16 79, 75 154
3 Kaiden Nicholson Edmonton , AB M 16 79, 75 154
3 Reid Svendsen Grande Prairie, AB M 16 79, 75 154
3 Brody Istace Kindersley, SK M 16 76, 78 154
Junior Boys
Riverbend GC: Par 72, Ydg 6410, Slope/Rating 128/71.0
1 Chandler McDowell Springbrook , AB M 17 71, 66 137
2 Matthew Tse Calgary, AB M 18 71, 73 144
3 Justin Loro Calgary, AB M 18 78, 69 147
Collegiate Mens
Riverbend GC: Par 72, Ydg 6410, Slope/Rating 128/71.0
1 Logan Hill Red Deer, AB M 20 74, 74 148
2 Dakota Smith Edmonton, AB M 21 78, 73 151
3 Michael Harrison Camrose, AB M 22 81, 72 153
3 Cole Radbourne Grande Prairie, AB M 19 77, 76 153

Full Results
Order of Merit Standings

PLYR Long Drive

PLYR

U15 Girls
Alanna Makarchuk • Taber Golf Club • Taber, AB
15-18 Girls
Victoria Tse • Country Hills • Calgary, AB
Peewee Boys
Bradin Stahl • McKenzie Meadows GC • Priddis, AB
Bantam Boys
Nolan Edwards • River's Edge • Okotoks, AB
Juvenile Boys
Jordan Cooke • Lakewood Golf Resort • Sylvan Lake, AB
Junior Boys
Jackson Bader • Lynx Ridge Golf Course • Cochrane, AB

PLYR Closest to the Pin

PLYR

U15 Girls
Alanna Makarchuk • Taber Golf Club • Taber, AB
15-18 Girls
D'arci Sutton • Royal Mayfair Golf Club • Spruce Grove, AB
Peewee Boys
Brett Leonard • Wildwood • Corman Park, SK
Bantam Boys
Brady Brenner • Silverwing Links • Calgary, AB
Juvenile Boys
Nicholas Mah • Glendale G&CC • Edmonton, AB
Junior Boys
Cam Duffin • Red Deer Golf & Country Club • Red Deer, AB

Golf Town Performance Award

Golf Town

U15 Girls
Ella Gifford • Royal Mayfair • Beaumont, AB
15-18 Girls
Victoria Tse • Country Hills • Calgary, AB
Peewee Boys
Brett Leonard • Wildwood • Corman Park, SK
Bantam Boys
Charlie Belton • Deer Valley Golf Club • Pense, SK
Juvenile Boys
Tyler Watt • Innisfail Golf Course • Innisfail, AB
Junior Boys
Taylen Garlough • Leduc Golf Club • Leduc, AB

Miura Award

Miura

Andrew Makarchuk • Taber Golf Club • Taber, AB

Prize Winners

Alanna Makarchuk • Taber Golf Club • Taber, AB
Alex Makarchuk • Taber Golf Club • Taber, AB
Brett Leonard • Wildwood • Corman Park, SK
Brody Istace • Kindersley Regional Golf Course • Kindersley, SK
Cam Duffin • Red Deer Golf & Country Club • Red Deer, AB
Cole Bergheim • Red Deer G&CC • Red Deer, AB
Connor Maloney • Lynx Ridge GC & Silver Springs GC • Calgary, AB
Dakota Smith • Public Players Club • Edmonton, AB
Jackson Bader • Lynx Ridge Golf Course • Cochrane, AB
Jackson Squires • Pheasantback Golf and Country Club • Stettler, AB
Jaden Bradshaw • Lynx Ridge • Calgary, AB
Jordan Cooke • Lakewood Golf Resort • Sylvan Lake, AB
Matthew Link • Strathmore Golf Club • Strathmore, AB
Nate Gerhardt • Coloniale Golf Club • Leduc County, AB
Sikander Kaleka • Stony Plain Golf Club • Spruce Grove, AB
Tommy McKenzie • Priddis Greens G&CC • Calgary, AB

Academy Points

Academy Location Total
Golf Canada Center, Calgary
(Bill Murchison, Brian Kollman, Alan Robertson, Jason Haley, Jamie Reimer, Wes Heffernan, Todd Halpen)
Golf Canada Calgary Centre 727.5
The Academy at Paradise Canyon
(Trent Matson)
The Academy at Paradise Canyon 465
Derrick Golf & Winter Club
(Adam Werbicki,)
Derrick Golf & Winter Club 427.5
GolfTEC
(Matthew Bartholomew)
GolfTEC 375
Paul Horton Golf Academy
(Paul Horton)
Paul Horton Golf Academy 300

All Academies
Academy Standings