Account Log In: Username (create one): Password (forgot?):

2016 MJT Prodigy/Golf Sask OOM Series at Estevan Woodlawn GC

July 2-3, 2016
Estevan, SK

Playoff highlights MJT’s Estevan event; Harcourt, Stovin, Sies qualify for IPC

Estevan, SK – (July 4, 2016) – The site of the upcoming Golf Saskatchewan provincial junior championships, Estevan Woodlawn Golf Club in Estevan, SK, offered up a great practice opportunity by hosting a two-day Maple Leaf Junior Golf Tour event this Canada Day long weekend, where junior golfers competed for titles in six divisions plus the chance to qualify for the International Players Championship (IPC) in Jasper, Alberta, this August. 

The MJT Prodigy Series/Golf Saskatchewan Order of Merit (OOM) Series witnessed many highlights, including a playoff between Carson Harcourt, 18, of Kipling, SK, and local Ryan Stovin, 18, of Estevan, who had both carded identical scores of 75, 74 (149) to tie for the lead in the MJT Junior Boys Division.  Harcourt defeated Stovin to take home the champion’s trophy, and commented afterwards, “Ryan had me worried the whole time.  We were back and forth both days making it a fun tournament. I feel good about winning and hope it kick-starts my year as I have had a slow start and I hope to build on this win.”   The division’s third place prize went to Tayden Wallin, 17, of Humboldt, SK, (78, 72=150).

Read more

Photo Gallery

Top Finishers

Scoring sponsored by: Lydale Disaster Clean-up and Construction Services

Place Name City Sex Age Scores Total Status
U15 Girls
Par 72, Ydg 5083, Slope/Rating 109/65.9
1 Raylyn Schmidt Moose Jaw, SK F 14 94, 94 188
2 Carey McLean Deer Valley, SK F 14 102, 90 192
3 Brynne Paschinski Brandon, MB F 14 97, 97 194
15-18 Girls
Par 72, Ydg 5742, Slope/Rating 118/69.1
1 Chloe Sies Melville, SK F 17 87, 83 170
2 Hallie Burke Rocanville, SK F 15 98, 93 191
3 Tenesha Pompu Carrot River, SK F 16 103, 93 196
Peewee Boys
Par 72, Ydg 5083, Slope/Rating 109/65.9
1 Jackson Wingert Saskatoon, SK M 12 86, 75 161
2 Cort Tunall Kindersley, SK M 12 83, 79 162
3 Eric Reid Virden, MB M 12 85, 79 164
Bantam Boys
Par 72, Ydg 5742, Slope/Rating 118/69.1
1 Cole Nagy Saskatoon, SK M 14 79, 69 148
2 Jayden Dudas Estevan, SK M 13 78, 72 150
3 Josh Nagy Saskatoon, SK M 14 76, 76 152
Juvenile Boys
Par 72, Ydg 6300, Slope/Rating 118/70.2
1 Steven Duchscher Saskatoon, SK M 15 77, 74 151
2 Connor Tate Kindersley, SK M 16 79, 77 156
3 Brody Istace Kindersley, SK M 15 83, 79 162
Junior Boys
Par 72, Ydg 6300, Slope/Rating 118/70.2
1 Carson Harcourt Kipling, SK M 18 75, 74 149 Won Playoff
2 Ryan Stovin Estevan, SK M 18 75, 74 149
3 Tayden Wallin Humboldt , SK M 17 78, 72 150

Full Results
Order of Merit Standings

Longball Long Drive

Longball

U15 Girls
Carey McLean • Deer Valley Golf Club • Deer Valley, SK
Peewee Boys
Darien Herlick • Weyburn golf club • Weyburn, SK
Bantam Boys
Cole Nagy • Riverside Country Club • Saskatoon, SK
Juvenile Boys
Steven Duchscher • Riverside golf and Country Club • Saskatoon, SK

MJT Skills Competition

MJT

15-18 Girls
Chloe Sies • Melville GC • Melville, SK
Peewee Boys
Cort Tunall • Kindersley GC • Kindersley, SK
Bantam Boys
Kyler Cote • Kindersley • Kindersley, SK
Juvenile Boys
Keighton McNab • Dakota Dunes Golf Links • Saskatoon, SK

Golf Town Comeback Award

Golf Town

U15 Girls
Carey McLean • Deer Valley Golf Club • Deer Valley, SK
15-18 Girls
Tenesha Pompu • Nipawin Evergreen Golf Club • Carrot River, SK
Bantam Boys
Carter Beattie • Kipling • Kipling, SK
Juvenile Boys
Jean-Luc Dupuis • Estevan Woodlawn Golf • Estevan , SK
Junior Boys
Kristian Houk • North Battleford Golf and Country Club • North Battleford, SK

Prize Winners

Brooklin Fry • Shell Lake • Shell Lake, SK
Ella Kozak • Deer Park Golf Course • Yorkton, SK
Drayjon Sparvier • Royal Regina • Regina, SK
Chase Gedak • Estevan Woodlawn Golf Club • Estevan, SK
Keaton Cote • Kindersley • Kindersley, SK
Colby Friedrich • North Battleford G&CC • Battleford, SK
Kyler Cote • Kindersley • Kindersley, SK
Carter Walter • Riverside • Saskatoon, SK
Cole Jenkins • Cook Municipal • Prince Albert, SK
Theoren West • golf Kenosee • Wawota, SK
Ruben Cooper • Maple Creek • Maple Creek, SK
Darien Herlick • Weyburn golf club • Weyburn, SK
Carter Beattie • Kipling • Kipling, SK
Drew Fenwick • Estevan Woodlawn • Estevan, SK
Boston Walker • Carnduff • Carnduff, SK
Kaiden Tuchscherer • Woodlawn golf club • Estevan, SK
Xander Sies • Melville GC • Melville, SK

Academy Points

Academy Location Total
Jason Schneider Golf
(Jason Schneider)
Wildwood Golf Course 1095
Jeff Chambers Golf Academy
(Jeff Chambers, Brennan Rumancik)
Jeff Chambers Golf Academy 877.5
Amanda Minchin Golf Academy
(Amanda Minchin)
Amanda Minchin Golf Academy 667.5
GolfTEC
(Matthew Bartholomew)
GolfTEC 592.5
Dave Scinocca Golf Academy
(Dave Scinocca)
Dave Sciocca Golf Academy 135

All Academies
Academy Standings