Account Log In: Username (create one): Password (forgot?):

2016 MJT Ford Series / PGA of Alberta Jr. Championship at McKenzie Meadows Golf Club

July 18-20, 2016
Calgary, AB

108 juniors compete in MJT Ford Series at McKenzie Meadows; Bean wins playoff and six MJT-PGA of Alberta Junior Champions crowned in 54-hole event

Calgary, AB – (July 21, 2016) – A packed field of 108 junior golfers on Canada’s number one-played junior golf tour took to the links at McKenzie Meadows Golf Club in Calgary, Alberta, this past week, to compete in the Maple Leaf Junior Golf Tour’s Mini Tour, Ford Series and PGA of Alberta Junior Championship, a major event on the MJT Alberta's 2016 schedule.

The Mini Tour ran on Monday July 18th and results can be viewed online, whereas the Junior Tour ran Monday through Wednesday July 20th, where elite players competed for PGA of Alberta Junior Champion titles in six age divisions as well as the chance to qualify for the International Team Challenge (ITC) presented by Freedom 55 Financial near Niagara Falls, ON, and the International Players Championship (IPC) presented by Miura Golf at Jasper Park Lodge, AB. In addition, a number of juniors came close to winning a 2016 Ford Focus SE in a hole-in-one contest sponsored by Ford of Canada and Woodridge Ford.

Read more

Photo Gallery

Top Finishers

Scoring sponsored by: Lydale Disaster Clean-up and Construction Services

Place Name City Sex Age Scores Total Status
Atom Girls
1 Eileen Park Red Deer, AB F 7 118 118
Peewee Girls
1 Brooke Frerichs Calgary, AB F 11 107 107
2 Brio Hempstead Banff, AB F 11 110 110
U15 Girls
McKenzie Meadows: Par 72, Ydg 5989, Slope/Rating 137/74.8
1 Stephanie Chelack Calgary, AB F 14 76, 76, 84 236
2 Grace Bell Calgary, AB F 13 87, 83, 84 254
3 Tatyana Nyambane Dubai, XX F 14 85, 91, 79 255
15-18 Girls
McKenzie Meadows: Par 72, Ydg 5989, Slope/Rating 137/74.8
1 Daria Leidenius Ponoka, AB F 19 75, 79, 77 231
2 Alicia Easthope St. Albert, AB F 17 80, 79, 77 236
3 Shaye Leidenius Ponoka, AB F 19 80, 79, 84 243
Atom Boys
1 Keaton Cote Kindersley, SK M 10 80 80
2 Graysen Collins Calgary, AB M 10 81 81
3 Peyton Stahl Priddis, AB M 9 85 85
Peewee Boys
McKenzie Meadows: Par 72, Ydg 5132, Slope/Rating 0/0.0
1 Luke Quanson Edmonton, AB M 12 76, 74, 78 228
1 Nicholas Sebjanic Calgary, AB M 12 79 79
2 Cole Bergheim Red Deer, AB M 12 78, 76, 76 230
2 Zachary Haydamack Cochrane, AB M 11 83 83
3 Bradin Stahl Priddis, AB M 11 78, 85, 73 236
3 Keaton MacKenzie- Clermont Red Deer, AB M 12 85 85
Bantam Boys
McKenzie Meadows: Par 72, Ydg 5989, Slope/Rating 119/67.3
1 Ryan Hodgins Medicine Hat, AB M 14 76, 76, 71 223
2 Richard Dou Calgary, AB M 13 74, 76, 77 227
3 Cole Bateman Calgary, AB M 14 85, 73, 70 228
Juvenile Boys
McKenzie Meadows: Par 72, Ydg 6605, Slope/Rating 132/72.2
1 Zachary Farkas Calgary, AB M 16 69, 71, 78 218
2 Jordan Bean Canmore, AB M 15 77, 69, 76 222
3 Brodie Shields-Tyler Calgary, AB M 15 74, 82, 68 224
Junior Boys
McKenzie Meadows: Par 72, Ydg 6605, Slope/Rating 132/72.2
1 Matt Bean Canmore, AB M 17 76, 69, 70 215 Won playoff
2 Logan Hill Red Deer, AB M 19 70, 71, 74 215
3 Jeff Masse Lethbridge, AB M 18 73, 75, 70 218

Full Results
Order of Merit Standings

Ford Long Drive

Ford

U15 Girls
Alanna Makarchuk • Taber Golf Club • Taber, AB
15-18 Girls
Daria Leidenius • Wolf Creek Golf Resort • Ponoka, AB
Peewee Boys
Luke Quanson • The Derrick Golf and Winter Club • Edmonton, AB
Bantam Boys
Jordan Cooke • Lakewood Golf Resort • Sylvan Lake, AB
Juvenile Boys
Greg Lancaster • Glencoe GC • Calgary, AB
Junior Boys
Andrew Widjaja • • Calgary, AB

MJT Skills Competition

MJT

15-18 Girls
Alicia Easthope • Sandpiper GC • St. Albert, AB
Peewee Boys
Cole Bergheim • Red Deer G&CC • Red Deer, AB
Bantam Boys
Ryan Hodgins • Medicine Hat GCC • Medicine Hat, AB
Juvenile Boys
Mason Harder • Lethbridge Country Club • Lethbridge, AB
Junior Boys
Kyle Antochow • Woodside GC • Airdrie, AB

Golf Town Comeback Award

Golf Town

U15 Girls
Alanna Makarchuk • Taber Golf Club • Taber, AB
15-18 Girls
Cassidy Couture • Country Hills GC • Calgary, AB
Peewee Boys
Alex Gerrard • Innisfail Golf Club • Red Deer County, AB
Bantam Boys
Cole Bateman • cottonwood golf and country club • Calgary, AB
Juvenile Boys
Josh Makarchuk • • Calgary, AB
Junior Boys
Owen Murray • Links Ridge GC • Calgary, AB

Prize Winners

Alec Simpson • Silver Springs • Calgary, AB
Alexei Garvey • Elbow Springs • Calgary, AB
Andrew Chelack • Inglewood G&CC • Calgary, AB
Austin Morrison • Lloydminster Golf and Country Club • Lloydminster, AB
Bradin Stahl • McKenzie Meadows GC • Priddis, AB
Brady Brenner • Silverwing Links • Calgary, AB
Brandon Maxwell • Alberta Springs GC • Eckville, AB
Josh Makarchuk • • Calgary, AB
Jace Ouellette • Innisfail golf club • Red Deer County, AB
Connor Ackroyd • Sturgeon Valley G&CC • St. Albert, AB
Jackson Wingert • Wildwood Golf Course • Saskatoon, SK
Sam Paley • Canmore Golf and Curling Club • Kananaskis, AB
Thomas Sluka • Canmore • Canmore, AB

Academy Points

Academy Location Total
Luke Workman Golf Academy
(Luke Workman)
Luke Workman Golf Academy 1150
The Academy at Paradise Canyon
(Trent Matson)
The Academy at Paradise Canyon 1050
Golf Canada Center, Calgary
(Bill Murchison, Brian Kollman, Alan Robertson, Jason Haley, Jamie Reimer, Wes Heffernan, Todd Halpen)
Golf Canada Calgary Centre 1012.5
Jason Schneider Golf
(Jason Schneider)
Wildwood Golf Course 762.5
Paul Horton Golf Academy
(Paul Horton)
Paul Horton Golf Academy 650

All Academies
Academy Standings