Account Log In: Username (create one): Password (forgot?):

2016 MJT Srixon Series at River Bend Golf Course

June 11-12, 2016
Red Deer, AB

Numrich ends junior career with a win on MJT Srixon Series in Red Deer Pasitney and McMahon shortlisted for MJT Team Canada to Australia

Red Deer, AB – (June 13, 2016) – Trent Matson, MJT Tournament Director, said a special thank you to Todd Fiske and Dale Tomlinson at River Bend Golf Club in Red Deer, Alberta, for outstanding service during their hosting of the most recent Maple Leaf Junior Golf Tour stop in the province – the MJT Srixon Series - on June 11 and 12th, where the players found the challenging golf course in spectacular shape with undulating greens, causing many to groan in the scoring tent about their putting. Players were competing for titles in six divisions as well as the chance to be shortlisted for MJT Team Canada to the Srixon International Junior Classic in Australia this October.

16-year-old Cam Duffin of Red Deer, who ended up in fourth place in his division, made a Hole-in-One on number three to win a special Miura Golf Gift certificate - he said he was wishing it was next weekend at the MJT Ford Series in Spruce Grove where juniors have a chance to win a car, but he was still pretty excited. 

Read more

Photo Gallery

Top Finishers

Scoring sponsored by: Lydale Disaster Clean-up and Construction Services

Place Name City Sex Age Scores Total Status
U15 Girls
Riverbend GC: Par 72, Ydg 5502, Slope/Rating 125/71.0
1 Stephanie Chelack Calgary, AB F 14 90, 85 175
2 Jenna Bruggeman Edmonton, AB F 12 92, 105 197
3 Sydney Kostreba Calgary, AB F 12 108, 92 200
15-18 Girls
Riverbend GC: Par 72, Ydg 5951, Slope/Rating 134/73.5
1 Clare McMahon Red Deer, AB F 18 85, 79 164
2 Sydney Weber Carstairs, AB F 17 83, 84 167
3 Shaye Leidenius Ponoka, AB F 19 81, 89 170
Peewee Boys
Riverbend GC: Par 72, Ydg 5502, Slope/Rating 116/68.0
1 Colin Pasitney St. Paul , AB M 11 82, 84 166
2 Logan Graf Sylvan Lake, AB M 12 86, 85 171
3 Cole Bergheim Red Deer, AB M 12 89, 85 174
Bantam Boys
Riverbend GC: Par 72, Ydg 5951, Slope/Rating 120/69.0
1 Colby Friedrich Battleford, SK M 14 71, 77 148
2 Thomas Sluka Canmore, AB M 12 81, 72 153
2 Ryan Hodgins Medicine Hat, AB M 13 79, 74 153
Juvenile Boys
Riverbend GC: Par 72, Ydg 6410, Slope/Rating 128/71.0
1 Justin Pasitney St. Paul, AB M 16 79, 71 150
2 Connor Tate Kindersley, SK M 16 74, 79 153
2 Carter Graf Sylvan Lake, AB M 15 71, 82 153
Junior Boys
Riverbend GC: Par 72, Ydg 6410, Slope/Rating 128/71.0
1 Grant Numrich Red Deer, AB M 18 75, 71 146
2 Michael Pruss Red Deer, AB M 19 73, 74 147
3 Kyle Antochow Airdrie, AB M 19 75, 73 148

Full Results
Order of Merit Standings

MJT Long Drive

MJT

U15 Girls
Stephanie Chelack • Inglewood Golf and Curling Club • Calgary, AB
15-18 Girls
Daria Leidenius • Wolf Creek Golf Resort • Ponoka, AB
Peewee Boys
Tate Bruggeman • Derrick Club • Edmonton, AB
Bantam Boys
Richard Dou • canyon meadows • Calgary, AB
Juvenile Boys
Connor Tate • Kindersley Reginal Park GC • Kindersley, SK
Junior Boys
Jeff Masse • Lethbridge Country Club • Lethbridge, AB

MJT Skills Competition

MJT

U15 Girls
Stephanie Chelack • Inglewood Golf and Curling Club • Calgary, AB
15-18 Girls
Abigail Hartzler • Carstairs Golf Club • Carstairs, AB
Peewee Boys
Colin Pasitney • St. Paul Golf club • St. Paul , AB
Bantam Boys
Jackson Squires • Pheasantback Golf and Country Club • Stettler, AB
Juvenile Boys
Justin Pasitney • St. Paul Golf club • St. Paul, AB
Junior Boys
Brock Chelle • Derrick GC • Edmonton , AB

Golf Town Comeback Award

Golf Town

U15 Girls
Sydney Kostreba • Pinebrook Golf & Country Club • Calgary, AB
15-18 Girls
Clare McMahon • Balmoral Golf Course • Red Deer, AB
Peewee Boys
Cole Bergheim • Red Deer G&CC • Red Deer, AB
Bantam Boys
Thomas Sluka • Canmore • Canmore, AB
Juvenile Boys
Reid Svendsen • Grande Prairie G&CC • Grande Prairie, AB
Junior Boys
Colton Hamm • Lakewood Resort • Calgary , AB

Prize Winners

Allan Pruss • River Bend GC • Red Deer , AB
Jordan Williamson • Riverbend GC • Red Deer, AB
Brock Chelle • Derrick GC • Edmonton , AB
Justin Loro • Lakewood Golf Resort • Calgary, AB
Colton Hamm • Lakewood Resort • Calgary , AB
Jeremie Pasitney • St Paul Golf Club • St Paul, AB
Logan Hill • Red Deer G&CC • Red Deer, AB
Jeff Masse • Lethbridge Country Club • Lethbridge, AB
Alex Gerrard • Innisfail Golf Club • Red Deer County, AB
Guillermo Salazar • Pinebrook Golf & Country Club • Calgary, AB
Jordan Cooke • Lakewood Golf Resort • Sylvan Lake, AB
Brady Brenner • Silverwing Links • Calgary, AB
Tayler Kurucz • Redwood Meadows • Calgary, AB
Tommy McKenzie • Priddis Greens G&CC • Calgary, AB
Samuel Hamelin • Pheasant Back GC • Stettler, AB
Jace Ouellette • Innisfail golf club • Red Deer County, AB
Jarrett Bossert • Belvedere G&CC • Fort Saskatchewan, AB
Brendan Grabo • Lacombe Golf And Country Club • Lacombe, AB
Andrew Makarchuk • Taber Golf Club • Taber, AB

Academy Points

Academy Location Total
Derrick Golf & Winter Club
(Adam Werbicki,)
Derrick Golf & Winter Club 405
Golf Canada Center, Calgary
(Bill Murchison, Brian Kollman, Alan Robertson, Jason Haley, Jamie Reimer, Wes Heffernan, Todd Halpen)
Golf Canada Calgary Centre 352.5
The Academy at Paradise Canyon
(Trent Matson)
The Academy at Paradise Canyon 307.5
Paul Horton Golf Academy
(Paul Horton)
Paul Horton Golf Academy 217.5
Jeff Chambers Golf Academy
(Jeff Chambers, Brennan Rumancik)
Jeff Chambers Golf Academy 217.5

All Academies
Academy Standings