Account Log In: Username (create one): Password (forgot?):

2014 MJT - Golf Saskatchewan OOM / Prodigy Series at Cooke Municipal GC

July 30-31, 2014
Prince Albert, SK

Kocur Carves Up Cooke Golf Course

Prince Albert, SK – (August 1, 2014) – Hot 30 degree weather was ‘better than wind and rain’ according to Drew Kocur, 18, of Regina, SK, who carved up the Cooke Municipal Golf Course this week with a hot score of 67 during round one of the Maple Leaf Junior Golf Tour’s Golf Saskatchewan Order of Merit/Prodigy Series in Prince Albert. Kocur closed with a final round of 72 to win low overall (139) with his MJT Junior Boys 17-19 title in the two-day tournament on July 30 and 31.

“Shooting my career low was a highlight,” he said. “I know that a lot of my fellow competitors are good players and can shoot a low number – I love the competitive play in our age group. The win feels great – I finally got the monkey off my back this year. I’d like to thank my coach, Dean Brown!”

Second and third in this division were MJT veterans Diehl Normand, 17 of Meadow Lake, SK, who played solid golf with rounds of 72, 73 (145) and Cory Sawchuk, 17, of Prince Albert, who shaved nine strokes off his score on day two (78, 69=147).

Read more

Photo Gallery

Top Finishers

Scoring sponsored by: Lydale Disaster Clean-up and Construction Services

Place Name City Sex Age Scores Total Status
15-18 Girls
Par 73, Ydg 5745, Slope/Rating 122/72.2
1 Alexandria Bernier Meadow Lake, SK F 17 89, 89 178
2 Keely Tallon Nipawin, SK F 18 98, 99 197
3 Grace Cho Edmonton, AB F 13 99, 101 200
Bantam Boys
Par 71, Ydg 6075, Slope/Rating 122/69.0
1 Steven Duchscher Saskatoon, SK M 13 80, 73 153
2 Scott Shugg Cochrane, AB M 14 75, 81 156
3 Bradley Moser Saskatoon, SK M 14 79, 79 158
Juvenile Boys
Par 71, Ydg 6299, Slope/Rating 123/70.9
1 Marc Sweeney Saskatoon, SK M 16 75, 73 148
2 Jordan Unger Saskatoon, SK M 16 75, 77 152
3 Matt Bean Canmore, AB M 15 77, 77 154
Junior Boys
Par 71, Ydg 6299, Slope/Rating 123/70.9
1 Drew Kocur Regina, SK M 18 67, 72 139
2 Diehl Normand Meadow Lake, SK M 17 72, 73 145
3 Cory Sawchuk Prince Albert, SK M 17 78, 69 147

Full Results
Order of Merit Standings

MJT Long Drive

MJT

15-18 Girls
Keely Tallon • Nipawin Evergreen Golf Course • Nipawin, SK
Bantam Boys
Connor Tate • Kindersley Reginal Park GC • Kindersley, SK
Juvenile Boys
Marc Sweeney • The Willows Golf and Country Club • Saskatoon, SK
Junior Boys
Tyrell Wees • Wascana Country Club • Regina, SK

MJT Skills Competition

MJT

15-18 Girls
Tenesha Pompu • Nipawin Evergreen Golf Club • Carrot River, SK
Bantam Boys
Ben Zultok • Cooke Municipal GC • Prince Albert, SK
Juvenile Boys
Jordan Simoneau • Tisdale Riverside • Tisdale, SK
Junior Boys
Ty Campbell • riverside • Saskatoon, SK

Golf Town Comeback Award

Golf Town

15-18 Girls
Courtney Wichihin • Spruce Home • Sturgeon Lake, SK
Bantam Boys
Nikhil Pool • Elmwood • Swift Current, SK
Juvenile Boys
Julian Gilewicz • Willows Golf and Country Club • Saskatoon, SK
Junior Boys
Tristen Amyotte • Echo Ridge Golf Course • Fort Qu'Appelle, SK

Prize Winners

Chase Lato • Cooke municipal golf course • Prince Albert, SK
Cole Nagy • Riverside Country Club • Saskatoon, SK
Cole Obrigewitsch • Deer Valley • Deer Valley, SK
Joshua Burlet • • Edmonton, AB
Sierra Sherman • Deer Valley Golf & Estates • Southey, SK
Keighton McNab • Dakota Dunes Golf Links • Saskatoon, SK

Academy Points

Academy Location Total
Jason Schneider Golf
(Jason Schneider)
Wildwood Golf Course 615
GolfTEC
(Matthew Bartholomew)
GolfTEC 562.5
Jeff Chambers Golf Academy
(Jeff Chambers, Brennan Rumancik)
Jeff Chambers Golf Academy 525
Amanda Minchin Golf Academy
(Amanda Minchin)
Amanda Minchin Golf Academy 75

All Academies
Academy Standings