Account Log In: Username (create one): Password (forgot?):

MJT Alberta Series and Interclub Matches at Lacombe GC (Brandt Levers Memorial)
QUALIFIER: FCWT NOTRE DAME / SRIXON INTERNATIONAL JUNIOR CLASSIC (AUSTRALIA)

June 16-17, 2012
Lacombe, AB

Saunders and Creaser shortlisted for MJT Team Canada

Lacombe, AB – (June 18, 2012) – The Boston Pizza-presented Maple Leaf Junior Golf Tour (MJT) Alberta Series held the two-day Brandt Levers Memorial tournament at Lacombe Golf Club in Lacombe over the Father’s Day weekend, which was a qualifier to shortlist players for MJT Team Canada in the SRIXON International Junior Classic in New South Wales, Australia, this October, as well as the inaugural MJT Alberta Interclub Match, which pits different golf clubs from across the province competing in a net team event, claimed by Montgomery Glen Golf and Country Club (Brett Hawken, Namir Moussa, and Alex Philipp). The weekend was highlighted by 12-year old Brayden Malley of Calgary making a hole-in-one on the third hole, while just the day before his father, John, made an ace back in Calgary.

Tyler Saunders, 16, of Sturgeon County, AB, fired a four-under-par closing round of 67 to win Low Overall Honours and his second MJT Boys 14-16 title this season to qualify for the shortlisted spot on MJT Team Canada. The final team selection is made end July after qualifiers across the country are completed. “I wasn’t thinking about much coming down the stretch,” stated Saunders (76-67). “I just tried to stay patient, play conservative and keep the big numbers off the card.” Runner-up in this division with two solid rounds of 76-72 was Jared Nicolls, 15, of Ponoka, AB, while MJT newcomer Matt McCount, 16, of Drayton Valley, AB, finished in third place and took home the bronze medal.


Read more

Photo Gallery

Top Finishers

Place Name City Sex Age Scores Total Status
Boys 13 & Under
Par 71, Yardage 5957, Slope/Rating 127/73.5
1 Brendan Brown Calgary, AB M 12 74, 74 148
2 Eric Chantler Fort McMurray, AB M 13 82, 83 165
3 Michael Valk Medicine Hat, AB M 13 83, 84 167
Boys 14-16
Par 71, Yardage 6375, Slope/Rating 132/75.2
1 Tyler Saunders Sturgeon County, AB M 16 76, 67 143
2 Jared Nicolls Ponoka, AB M 15 76, 72 148
3 Matt McCourt Drayton Valley, AB M 16 76, 78 154
Boys 17-19
Par 71, Yardage 6375, Slope/Rating 132/75.2
1 Brett Hawken Wetaskiwin, AB M 17 73, 72 145
2 John McKiernan Calgary, AB M 18 78, 72 150
3 Tom Fuhr Stony Plain, AB M 18 77, 78 155
Girls
Par 71, Yardage 5957, Slope/Rating 127/73.5
1 Emily Creaser Edmonton, AB F 15 95, 87 182
2 Rayna Oosterhuis Edmonton, AB F 16 104, 104 208

Full Results
Order of Merit Standings